Kecskemét
Kecskemét az az alföldi város, leginkább híres szülötteire és az ott megfordult híres történelmi szereplőire büszke. Petőfi Sándor megemlékszik rá, mint „Hirös városra az Alföld ön”, Kossuth itt mondta el híres hadba hívó beszédét, de itt született Kodály Zoltán is.
Élénk élet, majd pusztulás…
A város gazdag régészeti leletanyaggal rendelkezik. Éltek itt hunok, gótok, gepidák és avarok is az ókor folyamán. Maga a város valamikor a középkorban alakult ki, fontos kereskedelmi csomópontban: a helyiek vásárvárosaként és vámszedő helyként funkcionált. Nagy Lajos 1368-as oklevele már városként említi. A török hódoltság idején a budai pasának adózott közvetlenül, majd később közvetlenül a szultáni kincsárnak. A török portyák miatt a település palánkvárossá alakult, ahova a helyiek menekülhettek, mégis a város komolyabb károkat csak a Rákóczi-szabadságharc idején szenvedett, a rácok 1707. április 3-i támadásakor.
…Majd felemelkedés
.jpg)
Kereskedővárosként erős volt Kecskemét polgársága. 1832-ben a város egy összegben megváltotta hűbéri terheit. Ekkor bontakozott ki a tájra jellemző homoki kertészkedés és szőlőkultúra. A lakosság is nőtt, a 19. század második felére Kecskemét már nagyvárossá fejlődött. A parcellás gazdaság és a szőlőültetvények bőséget hoztak a városnak, így iparát csak jóval később fejlesztették. 1911. július 8-án rázta meg a várost Magyarország második legnagyobb földrengése, majd a két világháborúból adódó válságot. Az ipartelepítések csupán az 1960-as évektől kezdődtek meg, ez azonban már elhozta a város gyors gyarapodását. Egyrészt Kecskemét 1950-ben lett Bács-Kiskun megye székhelye, másrészt ekkorra alakult a feldolgozóipar, a kereskedelem és a kultúra egyik központjává. A 60-as évektől a város lakossága 57 000 főről 1998-ra 108 000 főre növekedett, a nagyarányú lakás- és közintézmények építésének is köszönhetően.
Kecskemét jelenleg is a feldolgozóipar egyik fontos városa, amihez az 1989 utáni külföldi beruházásoknak köszönhetően a könnyűiparnak is otthont adott. 1998-ban átadták az M5-ös autópályát, amivel Kecskemét belekerült az európai úthálózati rendszerbe.
Emellett, már csak Kodály Zoltán öröksége miatt is Kecskemét a zene, a képzőművészet és az animáció nemzetközi intézményeinek is otthont adó város. E szerepkörhöz tartozik, hogy város évről évre színes és változatos fesztiváloknak
ad otthont.
Szerző: Berkes Márton